Akpınar Yaşam Merkezi

Hikayelerin el sanatlarıyla buluştuğu yöresel ürünlerin istihdama dönüştüğü sosyal yaşam alanı , Akpınar yaşam merkezi kadınları istihdama kazandırmak ve turizmde gezilebilir alanlar oluşturmak adına kurulmuştur.

Ulus Dağı

1769 mt rakımı ile bölgede Uludağ’dan sonra en yüksek dağdır. Yemyeşil doğası ve eşsiz güzellikleri arasında doğa yürüyüşü yapabilir ve kamp kurabilirsiniz. Tıbbi aromatik bitkiler ile bölgeye has endemik bitkileri toplayabilirsiniz.

Sinandede Yaylası

Doğal güzelliğinin yanı başında doğa yürüyüşü yapanlara ve kamp kurmak isteyenlere uygun bir alan olması itibariyle gezilip görülecek bir yerdir. Doğal koyun yoğurdu ve kaymağının lezzetine bu yaylada bakabilirsiniz.

Hisaralan Kaplıcaları

Hisaralan Kaplıcaları

 

Sındırgı ilçesinde yer alan ve termal turizm açısından önemli bir nokta olarak kabul edilen bir kaplıca bölgesidir. Sındırgı ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hisaralan Köyü içerisinde yer alır. Kaplıcanın suları, radyoaktivite özelliklerine sahip ve sodyum bikarbonatlıdır. Bu şifalı suların, romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir.

Hisaralan Kaplıcaları’na belirli bir zaman kısıtlaması olmaksızın yıl boyunca ziyaret edilebilir. Bölge aynı zamanda doğal güzellikleri ile de dikkat çeker ve turistler için çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Sinandede Yaylası gibi doğal alanlar, geleneksel testi-çömlek atölyeleri ve yerel ürünlerin satıldığı noktalar, bölgenin ziyaretçilerine sunabileceği diğer cazibe merkezleridir.

Ulaşım açısından bakıldığında, Hisaralan Kaplıcaları’na Balıkesir merkezden kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Balıkesir’den Sındırgı’ya seyahat eden minibüsler de bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden direkt otobüs seferleri de mevcuttur.

Kaplıca alanında konaklama seçenekleri de mevcut olup, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi tarafından işletilen tesisler gibi bütçe dostu seçenekler sunulmaktadır. Ayrıca bölgede çeşitli oteller ve pansiyonlar da bulunur.

Kışla Müze Han

Tarihte Redif Kışlası, İlkokul, Askerlik Şubesi olarak kullanılan bina, geçmiş kent tarihi ve kent kimliğine ait eserlerin sergilenebildiği müze ve yine İlçeye gelen turistlerin şehrimize ait kültürel değerlerle otantik bir havada konaklama yapabilmesi için butik otel olarak değerlendirilmektedir.

Güreş Evi

Türkiye’nin ilk Güreş Müzesinde Sındırgı’nın medar-ı iftiharı pehlivanlarımızın hayat hikayelerini, kazandıkları madalyalarını ve güreşe ait aksesuarları görebilirsiniz. Geçmişten geleceğe güreş kültürünü aktarmak ve Sındırgı’nın pehlivanlar diyarı olarak anılmasını sağlayan Başpehlivanlarını yaşatmak adına Güreş Evi İlçeye kazandırılmıştır.